Branża Automotive charakteryzuje się bardzo rygorystycznym podejściem do przestrzegania ustalonych KPI (Key Performance Indicators). Z uwagi na bardzo ograniczone zapasy oraz dynamiczne zarządzanie produkcją, przestrzeganie KPI jest kluczową kwestią wg której oceniany jest operator logistyczny.
Prekursorem rozwiązań logistycznych w sektorze motoryzacyjnym jest firma Toyota, która jako pierwsza wprowadziła pojęcie just in time. Produkcja w systemie just in time pozwalała zmniejszyć zapasy międzyoperacyjne i wydajnie produkować tylko takie ilości towarów, jakie wcześniej zostały zamówione, a także zminimalizować marnotrawstwo i straty do których dochodziło w procesach produkcyjnych.
System stworzony przez Toyotę zaczął funkcjonować na całym świecie i stał się wzorem dla przemysłu samochodowego. Firma Ford wprowadził go w latach 90. XX w. a dziś stosuje go większość liczących się na rynku firm.
To podejście, a właściwie cały system filozoficzny oparty na autorefleksji i ciągłym doskonaleniu (kaizen), stały się kluczowym czynnikiem w rozwoju firmy.
Globalizacja procesu produkcji, rozproszenie dostawców podzespołów i częste pojawienie się nowszych modeli samochodów potrzebują zintegrowanego systemu zarządzania łańcuchem dostaw i operatorów logistycznych, którzy dotrzymują kroku tym zmianom, a często je wyprzedzają projektując rozwiązania i usługi, które mogą być implementowane zarówno na rynkach lokalnych jak i globalnych. Ogromną rolę odgrywają więc narzędzia informatyczne, które skracają łańcuch dostaw, obniżają koszty, oraz ograniczają zapasy w magazynie.
Operator Logistyczny pełni zatem kluczową rolę w całym procesie i ma kluczowy wpływ na efektywność w całym łańcuchu dostaw. Kluczem do sukcesu jest bardzo dobra znajomość rynku automotive, produkcji w branży motoryzacyjnej, znajomość procesów oraz metodyki dostaw w systemie just in time oraz just in sequence.
Wreszcie bardzo ważne jest aby firma potrafiła zapewnić swojemu klientowi bezpieczeństwo całego procesu poprzez posiadanie odpowiednich planów awaryjnych na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Dodatkowo od operatora logistycznego wymaga się sumienności, rzetelności oraz ogromnej dyscypliny. Dzięki tym cechom Logius Sp. z o.o. zyskał zaufanie wśród swoich klientów i świadczy dziś usługi transportowe, spedycyjne oraz magazynowe dla firm z sektora motoryzacyjnego.
Ciągły monitoring pojazdów za pomocą systemu Telematycznego GPS, Geofencing, stałe punkty trasy, całodobowa obsługa klienta, a także pro-aktywne alarmowanie o jakichkolwiek anomaliach w trakcie realizacji transportu są już standardem.
Toyota Production System, który z założenia pomaga pracownikom i kierownictwu w identyfikowaniu obszarów wymagających dokształcenia i poprawienia umiejętności, pozwolił na redukcję nadprodukcji, przy utrzymaniu jakości na jak najwyższym poziomie, spełnieniu oczekiwań klientów, i to mimo niskich kosztów.
W branży automotive dostawy muszą być realizowane w systemie JiT. W praktyce oznacza to dostawę w punkt, na umówioną godzinę. Zarówno wcześniejsza jak i późniejsza dostawa jest niedopuszczalna. Szczególnie należy zwrócić uwagę na to aby nie dopuścić do opóźnienia dostawy, która może doprowadzić do postoju linii produkcyjnej. Mocną stroną Logius jest fakt, że jesteśmy nie tylko spedytorem ale również przewoźnikiem. Realizacja najbardziej wymagających projektów własnych taborem, daje pewność oraz bezpieczeństwo usługi. Nasza elastyczność oraz szybkość działania jest natychmiastowa. W przypadku jakichkolwiek problemów, jesteśmy w stanie natychmiast zareagować, przepiąć ciągniki, wymienić naczepy, kierowców lub też zagwarantować podwójną obsadę.
Oferta LOGIUS dla branży AUTOMOTIVE
- Obsługa ładunków FTL oraz LTL, EXPRESS DELIVERY oraz Air&Ocean
- Dostawy w systemie just in time oraz just in sequence
- Nowoczesny Tabor – MEAGLINER wyposażony w certyfikat CODE XL.
- Cyklicznie szkolony personel
- System pro-aktywnego raportowania o wszelkich anomaliach
- Plany awaryjne na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń
- Portal klienta b2b dla klientów
- Track&Trace w czasie rzeczywistym
- Web Ordering
- EDI
- ePOD
- System cotygodniowych oraz co-miesięcznych raportów
Kluczowe KPI – dla Branży AUTOMOTIVE
- Terminowość dostaw
- Terminowość odbiorów
- Elastyczność usług
- Kontrola nad przebiegiem transportu
- Czas reakcji
- Jakość środków transportowych
Branża Automotive jest jednym z kluczowych sektorów, w którym firma Logius od lat rozwija swoje kompetencje. Bardzo chętnie przedstawimy Państwu nasze referencje od kluczowych klientów z branży.